Марк твен. Розповідь собаки

Відео: Гумористичні розповіді Марка Твена - Аудіокнига

ГЛАВА I

Батько мій - сенбернар, мати - коллі, а я пресвітеріанка. Так, у всякому разі, пояснила мені мати, сама я в цих тонкощах не розбираюся. Для мене це тільки красиві довгі слова, позбавлені сенсу. Моя мати мала пристрасть до таких слів. Вона любила вимовляти їх і насолоджувалася тим, як вражені і сповнені заздрості бували інші собаки, як вони дивувалися, звідки у неї така освіченість. Насправді все це було показне, ніякого справжнього освіти у неї не було. Вона підхоплювала вчені слівця в спальні, коли в домі бували гості, або в недільній школі, куди їй доводилося супроводжувати хазяйських дітей. І всякий раз, почувши нове довге слово, вона без кінця повторювала його про себе, намагаючись утримати в пам`яті до чергового вченого зібрання собак нашої округи. Там вона, бувало, кине своє слівце, і, звичайно, все, починаючи від сосунка, який в кишені поміститься, до величезного бульдога, розтрощені і спантеличені. Успіх винагороджував її за все зусилля. Якщо серед нас опинявся сторонній, він неодмінно виявляв недовірливість. Ледь оговтавшись від першого подиву, він тут же запитував, що означає це слово. І моя мати відповідала, ні на секунду не замислюючись. Запитував ніяк не очікував цього, він був упевнений, що тут-то вона і попадеться, але осоромленим опинявся він сам. Решта тільки того і чекали. Їм було заздалегідь відомо, як все станеться, у них був досвід по цій частині. І все так захоплювалися, так пишалися її відповіддю, що нікому і в голову не приходило засумніватися в його правильності. Це цілком зрозуміло. По-перше, вона відповідала швидко і без запинки, ніби говорить словник-а по-друге, звідки, питається, було їм знати, надуває вона їх або говорить правду? Адже вона була серед них єдиною ерудованою собакою. Одного разу, коли я вже кілька підросла, моя мати притягла звідкись нове слово - «неінтелектуальний» - і хизувалася ним на наших радах і зборах, шокуючи тим всіх собак в тугу і смуток. І ось тоді-то я помітила, що протягом тижня її вісім разів запитали про значення слова «неінтелектуальний», і кожен раз вона давала нове визначення. Це переконало мене в тому, що мати моя володіє скоріше винахідливістю, ніж ерудицією, але я, зрозуміло, про те промовчала.
У неї було завжди напоготові одне слівце, яке рятувало її в критичний момент. Воно служило їй як би рятівним колом в хвилину лиха: за нього можна було вхопитися, коли хвиля раптом змивала за борт. Слово це було - «синонім». Інший раз вона візьме і знову притягне довге слово, яким виробляла ефект вже кілька тижнів тому і вигадані визначення якого давно потрапили на звалище, і цим словом в перший момент буквально приголомшить чужака, якщо такий серед нас присутній. Поки він отямиться, вона вже встигне про все забути і поверне на інший галс. Тому, коли він раптом несподівано покличе її і закличе до відповіді, вона на мить підібгає хвіст - парус повисне (я це бачила - я була єдиною, хто розгадав її гру), - але лише на одну мить, і ось вітрило знову порушене, і вітер знову роздуває його. Спокійна і безтурботна, як літній день, вона відповідає: «Це синонім трансцендентальності», - або розкаже про інше, настільки ж богомерзкое, довге, як змія, слово. Потім мирно відійде і згорне знову на новий галс - абсолютно, розумієте, незворушно. А той, хто задав питання, залишився в дурнях і вельми збентежений. Решта собаки, знали наперед, як обернеться справа, в унісон стукають хвостами по землі, і фізіономії у всіх так і світяться неземним блаженством.
І не тільки слова - вона, траплялося, і цілу фразу притягне, була б тільки досить гучна фраза, і блисне нею щонайменше на шести вечорах і двох дитячих ранках. І, звичайно, щоразу витлумачить по-різному. Адже мою матір приваблювала лише милозвучність сказаного, сенс її не цікавив. До того ж вона добре знала, що ніхто її не викриє, ні в однієї собаки не вистачило б на те міркування. Так, моя мати була особистість чудова. Вона до того посмілішала, що анічогісінько не боялася, так вона була впевнена в невігластві інших. Вона навіть бралася передавати нам анекдоти, які розповідалися за обіднім столом і викликали стільки веселощів і сміху у гостей і господарів. Але, як правило, сіль одного анекдоту вона пересипала в інший, чому, звичайно, не виходило ні складу, ні ладу. Доказав анекдот, моя мати приймалася кататися по землі, реготала і гавкала як божевільна, але я-то бачила, що вона і сама здивована, чому анекдот перестав здаватися їй кумедним. Але все одно - її слухачі теж каталися по землі і гавкали, потай соромлячись того, що анічогісінько не розуміють. Вони й гадки не мали, що вина не їхня: просто в анекдоті не було жодного сенсу.
Всі ці факти, як бачите, показують, що моя мати була досить пихата і легковажна, а тим часом вона володіла чеснотами, які, я вважаю, з лишком покривали її недоліки. У неї було добре серце, м`який нрав- вона не таїти образу, але зараз виганяла їх з думок і забувала. Свій добру вдачу вона передала нам, своїм дітям. Від неї ми навчилися бути відважними і рішучими в хвилину небезпеки. Це вона говорила нам, що треба не про своє спасіння дбати, але йти назустріч біді, що загрожує одному або недруга - кому б то не було, - і кидатися на допомогу, не замислюючись над можливими для нас наслідками. І вчила вона нас не тільки словом, а й особистим прикладом, а це найкращий і найвірніший спосіб, - це вже запам`ятовується надовго. Ах, які прекрасні вчинки вона здійснювала, які подвиги! Справжній мужній воїн. І вела себе при цьому так скромно. Ні, нею не можна було не захоплюватися, не можна було не намагатися наслідувати її. В її суспільстві навіть кімнатний спанієль намагався б вести себе трохи більш пристойно. Так що, бачите, моя мати відрізнялася не однієї лише освіченістю.

ГЛАВА II

Коли я нарешті стала цілком дорослою, мене продали, і з тих пір я вже більше ніколи не бачила своєї матері. Серце її розривалося від горя, і моє теж, коли ми розлучалися, і обидві ми плакали. Але вона втішала мене як могла. Вона говорила, що ми народилися на світ заради мудрою і благої мети, і кожен з нас повинен виконувати свій обов`язок покірливо, що треба приймати життя таким, яким воно є, жити для блага ближніх і не замислюватися над тим, що чекає попереду, - це не нашого розуму справа. Люди, що надходять таким чином, отримають велику нагороду в іншому, кращому світі. І хоча для всіх інших істот, крім людини, доступ туди закритий, але якщо і ми будемо вести себе чесно і праведно, не чекаючи за те винагороди, це додасть нашій короткочасної земного життя сенс і гідність, що вже само по собі є нагородою. Всі ці міркування їй доводилося чути час від часу в недільній школі, куди вона проводжала дітей. Ці слова моя мати завчила ретельніше, ніж вчені слівця і фрази, підслухані в вітальні. Вона багато роздумувала над ними заради власного і заради нашого блага. Вже одне це показує, що голова у неї була мудра і сповнена думок, незважаючи на неабияку частку легковажності і марнославства.
Отже, в останній раз ми сказали один одному «прости», в останній раз крізь сльози подивилися один на одного, і прощальні її слова - вона, я думаю, навмисне залишила їх наостанок, щоб я краще їх запам`ятала, - були такі:
- У момент небезпеки, яка загрожує іншому, не думай про себе, але згадай свою матір і в пам`ять про неї ходи так, як вчинила б вона.

Ви думаєте, я могла забути ці слова? Ні!

ГЛАВА III

Яким же чудовим виявилося моє життя у нових господарів! Дуже зручно будинок, багата обстановка, безліч картин, витончених прикрас, і жодного темного кута - усюди блиск запалених сонцем фарб найтонших відтінків. Які простори навколо будинку, який величезний сад - зелені галявини, чудові дерева і маса квітів! І я була справжнім членом сім`ї. Мене любили, мене пестили і продовжували кликати колишнім моїм ім`ям. Воно мені було дорого, моє старе ім`я - Ейлін Мейворнін, - адже мені дала його мати. Вона почула його в якийсь пісні. Мої нові господарі знали пісню і вважали, що ім`я це дуже красиво.
Моїй пані, місіс Грей, було тридцять років, і до чого ж вона була чарівна і чарівна, ви просто уявити собі не можете. А маленькій Седі виповнилося десять, - вилита мати, така ж люба. Седі носила короткі платтячка, і на спині у неї висіли два каштанових хвостика. А малятку був всього рік - пухкенький, весь в ямочках, і так любив мене! Готовий був без кінця тягати за хвіст і тискати і так і заливався при цьому своїм безневинним сміхом. Містера Грея було тридцять вісім років. Рослий, стрункий, гарний, який почав трохи лисіти з лба- руху швидкі, рішучі, енергійні, і ні найменшої сентиментальності. Його чітко окреслене обличчя, здавалося, випромінювало холодне світло високого інтелекту. Містер Грей був, як його називали, вченим-експериментатором. Я не знаю, що означає слово «експериментатор». Ось моя мати, та негайно пустила б його в хід і справила б тим відповідне враження. Зуміла б збити їм пиху з будь-якого тер`єра, а вже про кімнатної собачці і говорити нема чого. Втім, є слова і трохи краще, ніж «експериментатор». Найпрекрасніше з них - «лабораторія». Так, моя мати викликала б справжню сенсацію, вона б усіх просто знищила цим словом.
Лабораторія - це не книга, що не картина і не те місце, де миють руки, про який нам розповідала собака ректора коледжу, - немає, то називається якось інакше. Лабораторія - це зовсім інше. Вона заставлена банками, склянками, пляшками, електричними приладами, всюди в ній дроти і незрозумілі інструменти. Щотижня сюди були вчені, сідали біля приладів, щось обговорювали і робили якісь «експерименти» і «відкриття». Я сюди теж часто заходила: стояла і слухала, намагаючись зрозуміти, про що йде мова. Я чинила так на згадку про мою дорогою матері, хоча мені боляче було думати, скільки вона втрачає, що не будучи присутнім тут, а я при цьому нічого не купую. Тому що, як я не старалася, я так нічого і не зрозуміла з того, що відбувалося в лабораторії.
Іноді я заходила в робочу кімнату місіс Грей і спала там на підлозі, а місіс Грей опускала на мене свої ніжки, я як би служила їй лавкою. Пані знала, що мені це приємно, - адже це було ласкою. Іноді я проводила годинку в дитячій, тут мене порядком термосили, і я була щаслива. Якщо няньці потрібно було відлучитися у справі, я вартувала колиска. А інший раз ми разом з маленькою Седі бігали навколо будинку до тих пір, поки зовсім не виб`ємося з сил, і тоді я лягала на траву під дерево і дрімала в його тіні, а Седі читала книгу. А то я відправлялася з візитом до кого-небудь із сусідів. Неподалік від нас проживали дуже милі, виховані собаки. Особливо гарний, красивий і люб`язний був один кучерявий ірландський сетер. Його звали Робін Едейр, і він був, як і я, пресвітеріанин: він належав шотландському священикові.
Слуги в будинку зверталися зі мною добре, все мене любили, і тому, як бачите, жилося мені відмінно. На світі не могло бути собаки більш щасливою і більш вдячної долі, ніж я. Про себе скажу - і це суща правда, - що я з усіх сил намагалася вести себе гідно. Я вшановувала пам`ять матері, я пам`ятала її настанови і намагалася заслужити те щастя, яке випало мені на частку.
Незабаром на світ з`явився мій щеня, і тут чаша мого блаженства наповнилася до країв. Мій син був чарівним істотою - гладкий і м`який, як оксамит, він так кумедно шкутильгав на своїх чарівних незграбних лапках. У нього були такі ніжні оченята, така славна мордочка. Я так пишалася їм, коли бачила, як люблять його моя пані та її діти, як вони пестять його, як голосно захоплюються кожним милим його рухом. Ні, життя було чудесна, чудова ...
Але ось прийшла зима. Одного разу я стерегла в дитячій крихітку, тобто лежала на ліжку біля колиски, в якій він спав. Колиска стояла неподалік від каміна. Над нею спускався довгий полог з прозорої тканини, через яку все видно. Нянька вийшла з дитячої, ми з малятком залишилися удвох і мирно спали. Від палаючого поліна відскочила іскра і потрапила на край полога. Повинно бути, деякий час все було тихо, але раптом мене розбудив крик дитини, і я побачила, що весь полог в вогні, полум`я здіймається до самої стелі. З жахом, не встигнувши зміркувати, що роблю, я зістрибнула з ліжка і через секунду була майже біля самих дверей. Але вже в наступну секунду в вухах моїх прозвучали прощальні слова матері, і я тут же знову стрибнула на ліжко. Просунувши голову крізь полум`я, я стала тягти крихітку, вхопившись зубами за поясок сорочечки, і продовжувала тягнути, поки ми обидва не впали на підлогу, оповиті хмарами густого диму. Тут я знову схопила крихітне кричуще істота, вибралася разом з ним за двері, в коридор, і щосили продовжувала тягти далі, дуже схвильована, але щаслива і горда своїм вчинком, як раптом пролунав голос господаря:
сторінки:
1 2

Поділися в соц мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
Схоже

Увага, тільки СЬОГОДНІ!